Notifications
Clear all

C-13 lub C-16 z tabliczką


Mariusz Grzesica
(@mariusz)
Member Moderator
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 82
Topic starter  

Wiele razy spotykam się ze znakiem C-13 i tabliczką o treści: "dopuszczony ruch pieszych" lub

C-16 i tabliczką o treści: "dopuszczony ruch rowerowy"

Podobno co nie jest zabronione to jest dopuszczone, ale moim zdaniem jeśli infrastruktura nie ma odpowiednich szerokości dla prowadzenia takiego ruchu, to stosowanie jakichkolwiek tabliczek jest błędne.


   
Cytat
Arkadiusz Jaczun
(@admin)
Member Admin
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 12
 

Dla mnie wszelkie tabliczki pod znakami C-13 czy C-16, są bez sensu. Tak jak w przykładzie poniżej dopuszcza się ruch rowerowy na ciągu pieszych. Z tego względu powstaje wiele niejasności:

1) czy rowerzyści mają wtedy obowiązek korzystać z ciągu pieszych, czy jednak mogą jechać jezdnią (jeśli ciąg pieszy jest częścią ulicy)?
2) kto ma pierwszeństwo na takim ciągu, pieszy czy rowerzysta?
3) dlaczego nie użyto w tym przypadku znaku C-13/C-16 czy wersji C-16/C-13 (ten uczestnik ruchu co jest wskazany u góry ma pierwszeństwo nad tym na dole)?

 


   
OdpowiedzCytat
Damian Iwanowicz
(@damian-iwanowicz)
Active Member
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 7
 

4.1.1 Zał. nr 1 CK: Jeżeli dopuszcza się wyłączenia od stosowania się do znaków od C-1 do C-10, to należy pod tymi znakami umieścić tabliczkę z napisem "Nie dotyczy" wraz z symbolem pojazdu albo wyrażeniem określającym ten pojazd, zezwalających niektórym uczestnikom ruchu na niestosowanie się do tych znaków, według zasad określonych w punktach 3.1, 3.2.1 i 3.2.2.

Wielokrotnie tłumaczono, że to wyszczególnienie umożliwia stosowanie tabliczki wyłącznie od C-1 do C-10. Każda tabliczka od C-11 w górę jest nieprawidłowa. 

A swoją drogą, C-16 z dopem rowerowym jest tylko po to, żeby pozbyć się problemu szerokości pełnoprawnej DDP/DDR dla pełnoprawnego C-13/16 w układzie poziomym 🙂

This post was modified 2 lata temu by Damian Iwanowicz

   
OdpowiedzCytat
Mariusz Grzesica
(@mariusz)
Member Moderator
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 82
Topic starter  

w temacie tabliczek to były różne kontrole tych dziwologów, pewna kontrola stwierdziła, że znak nakazu nie może mieć tabliczki zabraniającej więc "wymyślono" tabliczkę dopuszczającą

 

a w temacie gdzie jechać na rowerze w takiej sytuacji, jest jedna odpowiedź: wszędzie - występują dwa potoki ruchu, ten na chodniku i ten na jezdni i oba mogą być wykorzystywane, a nawet można sobie raz jechać jezdnią i zjechać na chodnik, potem wrócić - sytuacja zagrażająca BRD, mętlik w głowie dla kierowcy


   
OdpowiedzCytat
Damian Iwanowicz
(@damian-iwanowicz)
Active Member
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 7
 
Wysłany przez: @mariusz

w temacie tabliczek to były różne kontrole tych dziwologów, pewna kontrola stwierdziła, że znak nakazu nie może mieć tabliczki zabraniającej więc "wymyślono" tabliczkę dopuszczającą

to nie wyklucza nadrzędnego zapisu o dopuszczeniu stosowania tabliczek z napisem "Nie dotyczy..." dla znaków C-1 do C-10... - co dodatkowo dla kierowców (nie nas, organizatorów) wyszczególnione jest w § 35 ust. 3 Dz.U.2019.2310 t.j. ze zm.

Wysłany przez: @mariusz

a w temacie gdzie jechać na rowerze w takiej sytuacji, jest jedna odpowiedź: wszędzie

@mariusz no nie do końca się zgodzę...

jeździć po chodniku można tylko w określonych sytuacjach, przewidzianych art. 33 ust. 5 (od 21 września tylko DDP), art 33a ust. 2 oraz art. 33b ust. 2 PoRD - zgodnie z zasadami, odpowiednio, art. 33 ust. 6 oraz art. 33c

This post was modified 2 lata temu by Damian Iwanowicz

   
OdpowiedzCytat